Valiot 2011

MittelspitzPOHJ & FI &DK & SE & BALT & EE& LT & LV& BY MVA & BY GR MVA & BALT & EE & LV & LT & RU JMVA BALTJV-10 LTV-11 BYV-11 Damirazin Kulkurin KaunotarOm. Tarja Tastula & Riku KahlLV MVA 30.1.2011 Saldus, Latvia
SERT VSP, Tuomari: Irina Poletaeva
FI MVA 10.07.2011 Kemi
SERT ROP, Tuomari: Maciej Kozber, Puola
SE MVA 19.6.2011 Gällivare, Ruotsi
SERT CACIB VSP, Tuomari: Antoan Hlebarov, Bulgaria
LTV-11, LT MVA 19.-20.3.2011 Vilna, Liettua
SERT CACIB LTV-11, Tuomari: Valentina Ivanischeva, Venäjä
EE JMVA 23.7.2011 Haapsalu, Viro
SERT ROP EE MVA BALT MVA, Tuomari: Maja Korosec, Slovenia
BYV-11 10.9.2011 Minsk, Valko-Venäjä
SERT CACIB ROP BYV-11, Tuomari: Svetlana Radjuk, Valko-Venäjä
BY GR MVA 10.9.2011 Minsk, Valko-Venäjä
SERT CACIB VSP BY GR MVA , Tuomari: Elzbieta Chwalibog, Puola
DK & POHJ MVA 5.11.2011 Herning, Tanska
SERT CACIB VSP, Tuomari: Peter L. Jensen, Tanska
  MittelspitzC.I.B FI & EE & NO & RUS & LV & LT & BALT MVA EEV-09 RKFV-09 LTV-11Mahti Vahdin HiewathaOm. Nea Lahtinen
Kasv. Marja-Leena KääpäSERT 19.3.2011 Vilna, Liettua, tuomari Valentina Ivaniseheva Venäjä
Mittelspitz
C.I.B FI & NO & RUS & EE & LV & LT & BALT MVA NOV-09 RKFV-09 Mintgarden’s FrejOm. Nea ja Inka Lahtinen
Kasv. Annamiina PulliainenCacibit:
25.7.2009 Mikkeli, tuomari Stefan Sinko
29.11.2009 Lilleström Norja, tuomari Borghild E. Moen Norja
6.12.2009 Pietari Venäjä, tuomari A. Belkin Venäjä
6.8.2010 Kuopio, tuomari Helle Dan Pålsson Tanska
21.5.2011 Plunge, Liettua, SERT, tuomari V.S.Werbitzki
  MittelspitzFI MVALT JMVA JV-09 LTJV-10 LVV-11 Damirazin Fissisti FinalistiMVA 22.4.2011Om. Jyri-Pekka Puolakangas
kasv. Eija Tuominen
MittelspitzC.I.B & BALT& FI & EE & LT & LV CH, LTUJV -05, BALTV-05,-07, LVV-06, ESTV-07,-08 Damirazin EtuvetoBALT MVA anottu 29.3.2011Om. Tarja Nieminen
  MittelspitzC.I.B & BALT& FI & EE & LV & LT CH BALTJV-06, BALTV-06,-07,-10 Damirazin Oikotie OnneenBALT MVA anottu 29.3.2011Om. Tarja Nieminen
Kuva Marika Ahtaanluoma
  MittelspitzC.I.BFI MVA LV MVA EE MVA LT MVA BALTJV-07 Damirazin Jään TaikaOm. Eija Tuominen
MittelspitzC.I.B FI MVA LV MVA EE MVA LT MVA LT JMVA LV JMVA EE JMVA Laques Night PixieOm. Eija Tuominen
  MittelspitzFI MVA Damirazin Halla Yön HengetärKokemäki 02.04.2011, Tuomarina Tanja Ahlman-Stokmari
serti, ropOm. Eija Tuominen
MittelspitzFI MVA LV MVA EE MVA SI MVA LT JMVA PMJV-09 LTJV-10 BALTV-10 EUV-11 EEV-11Damirazin Halla Yön PoikaRuovesi 25.4.2011 Tuomari Tapio Eerola
ROP, Sert, FI MVA4.6.11 ERI SA, SERT, CACIB, EE MVA, ESTONIAN WINNER 11, Tallinna LV
4.9.11 ERI SA, SERT, ROP CACIB , EUROPEAN WINNER 11 Ligita Zake, Leeuwarden KV
18.12.11 ERI SA, SERT, LT MVA, ROP, CACIB Tanya Ahlmann-Stockmari Vilnius Lithuania KVOm. Eija Tuominen
MittelspitzC.I.B LV & LT & FI & SE & EE MVA JMV-10 Damirazin Halla Yön HuimapääFI MVA 14.5.2011
SE MVA 28.5.2011, AVO ex1, CQ, BM1, CAC, CACIB, BOB and SE CHAMPION RYP4.
Riika 30.10.10 SERT, VA-CACIB –> LV MVA
Vilna 18.12.10 SERT, CACIB, ROP –> LT MVA
Jyväskylä Kv 19.11.2011 tuomari Theo Leenen, Belgia, va-cacib –> muuttuu Cacibiksi -> C.I.BOm. Tom ja Susanna Uusitalo
PomeranianFI MVADilina Royal Lottery WinnerÄänekoski 14.5.2011 ROP SERT->FI MVAOmistaja: Mira Hoikka
Kasvattaja: Dina & Galina Zaitseva, Viro
MittelspitzFI LV LT MVA BALTV-11 Abcanitzin Dermot MackervalLatvian muotovalio 23.7.2011, tuomarina Olga Dolejsova
Liettuan muotovalio 6.8.2011, tuomarina Kornelija Butrimova
Baltian Voittaja 2011 6.8.2011, Kornelija ButrimovaOmistaja: Merja Rintamäki
Riikka Pulliainen & Mittelspitz Rölli = Hulahulan Ainokainen16.6. Pieksämäki, Markku MäntynenEVL1 269,5p3./7 TK4 ja FI TVAKuva: Birgitta Kaikkonen
MittelspitzFI & EE & LT & BY MVANonita Aurinkokuningas25.6.2011 Luige, VAL ERI1 PU1 SERT VSP, tuomari Jelena Kruus, ViroOm. Kirsi Jankkila
MittelspitzFI MVAToyfanin Fintiö28.5.2011 Ruovesi tuomarina Soile BisterOm. Helena Hytönen ja Anna Raitanen, Saarijärvi
MittelspitzBALT & EE &LV & LT JMVA LTJV-11 BYJV-11 Power Dee´s AramisOmistajat: Tarja ja Tanja TastulaLV JMVA 30.1.2011 Saldus, Tuomari: Irina Poletaeva
J-SERT ROP20.2.2011 Valmiera, Tuomari: Sergejs Slukins, Ukraina
J-SERT ROP 11.6.2011 Riga KV, Tuomari: Kornelia Butrimova, Liettua
J-SERT PU2LTJV-11, LT JMVA19.3.2011 Vilna, Tuomari: Valentina Ivanischeva, Venäjä
J-SERT LTJV-11 20.3.2011 Vilna, Tuomari: Leila Kärkäs
J-SERTEE JMVA23.7.2011 Haapsalu, Viro
JUN-SERT ROP-JUN VSP EE JMVA & BALT JMVA, Tuomari: Maja Korosec, Slovenia
BYJV-11 10.9.2011 Minsk, Valko-Venäjä, SERT CACIB ROP BYV-11, Tuomari: Svetlana Radjuk, Valko-Venäjä
BY GR MVA 10.9.2011 Minsk, Valko-Venäjä
SERT CACIB VSP BY GR MVA , Tuomari: Elzbieta Chwalibog, Puola
MittelspitzBY & LV & EEMVA EEJV-10 BALT & EE & LT & LV JMVA Damirazin Kulkurin Valssi19.2.2011 LV MVA Valmiera, Latvia
tuomari: Maja Korosec, Slovenia16.7.2011 EE MVA Harju, Viro
tuomari: Nikolina Davidovska, BulgariaOm. Mari Alho
MittelspitzLV & LT & EE & BALT JMVAPower Dee’s Athos12.2.2011 Panevezys, Liettua, JUN ERI1 JUN-SERT PU1 ROP
tuomari: Elzbieta Augustyniak, Puola
16.7.2011 Harju, Viro, JUN ERI1 JUN-SERT ROP-JUN PU2
tuomari: Nikolina Davidovska, Bulgaria
17.7.2011 Harju, Viro, JUN ERI1 JUN-SERT ROP-JUN ROP
tuomari: Pierluigi Buratti, Italia
23.7.2011 Jaunmarupe, Latvia, JUN ERI1 KP JUN-SERT ROP RYP5
tuomari: Galina Zhuk, Valko-Venäjä
24.7.2011 Jaunmarupe, Latvia, JUN ERI1 KP JUN-SERT ROP
tuomari: Olga Dolejsova, Tsekki
7.8.2011 LV & EE & LT & BALT JMVA Rezekne, Latvia, JUN ERI1 KP JUN-SERT ROP
tuomari: Irina Azen, Valko-VenäjäOm. Mari Alho
MittelspitzFI & DK & EE & LT & LV & BALTMVA BALT & EE & LT & LV JMVA Damirazin Åikea Aarre23.7.2011 LV & BALT MVA Jaunmarupe, Latvia
tuomari: Galina Zhuk, Valko-Venäjä
28.7.2011 DK MVA Vejen, Tanska
tuomari: Yvonne Meijntes, Etelä-AfrikkaOm. Mari Alho
MittelspitzFI MVA Abcanitzin Balder5.2.2011. Tuomari Esa RuotsalainenOm. Rintamäki Merja
MittelspitzFI & LT MVANonita Onnen SalaisuusSERTit 22.8.2010 Heinola, Ligita Zake, Latvia
13.8.2011 Valkeakoski, Suncica Lazic, Serbia
27.8.2011 Tervakoski, Sheila Jakeman, Iso-Britannia
3.9.2011 Kaunas, Liettua, Renata Petkeviciviene, LiettuaOm. Kirsi JankkilaKasv. Tarja Nieminen, Kuva: Sonja Kaurola
Mittelspitz>POHJ & FI & SE & NO MVAPikku Diivan DesperadoHarstad KV, Norja 19.3.11
Tuomari: Dan Ericsson, Ruotsi SERTI, CACIB, ROP –> NO & POHJ MVAOm. Tiina Huhtala ja Henna Padatsu
MittelspitzFI & BY & RU MVASI & EE & RU JMVA HeJW-10 EUJV-10 EEJV-10 EEV-10 Blackbagheera’s Keep On RockingValkovenäjä:4.6.2011 tuomari Renata Petkeviciene, Liettua
5.6.2011 tuomari Semik Mariola, PuolaVenäjä:4.12. tuomari Jelena Kruus, viro
5.12. tuomari Rhevaz Khomasuridze, VenäjäSuomi:Vaasa 17.4.2010 KIRSTI LUMMELAMPI
Kangasniemi 13.5.2010 MIROSLAW REDLICKI
Oulainen 22.5.2010 HANNU TALVI
Ylivieska 17.7.2010 KERSTIN NILSSON
Seinäjoki 23.10.2010 HANS ALMGREN
Helsinki 11.12.2010 JUSSI LIIMATAINEN
Lahti 22.4.2011 JOHAN JUSLIN
Lappeenranta 23.4.2011 IRINA POLETAEVA
Rovaniemi 26.6.2011 SEAMUS OATES

Om. Tanja Luiro-Juntunen

  MittelspitzFI & RU MVA HEJW-10 Blackbagheera’s Keep On LovingVenäjä:4.12. tuomari Jelena Kruus, Viro
5.12.Rhevaz Khomasuridze, VenäjäSuomi:
Vaasa 17.4.2010 Kirsti Lummelampi
Jyväskylä 13.11.2010 Hassi Assenmacher-Feyel
Rovaniemi 26.6.2011 Seamus OatesOm. Tanja Luiro-Juntunen
MittelspitzC.I.B POHJ MVA FIN MVA SE MVA DK MVA EE MVA RUS MVAEEV MVA LV MVA LT MVA BALT MVA MV-03 V-02 V-03 LTV-04 EEVV-10 Taberon Kavanagh QcVenäjä:4.12. tuomari Jelena Kruus, ViroOm. Tanja Luiro-Juntunen
MittelspitzC.I.B* MULTI CH BALT CH NORD CH FI CH EE CH LV CH LT CH SE CH DK CH RU CH BALT JCH EE JCH LV JCH LT JCH DKV-11 RKFV-11Mintgarden’s Vidar11.9.2011 Porvoo, tuomarina Jose Homen de Mello, Portugali
22.5.2011 Klaipeda, Liettua, tuomarina Loreta Tamasieva, Liettua
29.7.2011 Ransäter, Ruotsi, tuomarina Dubravka Reicher, Serbia
23.7.2011 Haapsalu, Viro, tuomarina Maja Korosec
11.6.2011 Riika, Latvia, tuomarina Kornelija Butrimova, Liettua
5.11.2011 Herning, Tanska, tuomarina Peter L. Jensen, Tanska
11.12.2011 Pietari, Venäjä, tuomarina Julia OvsyannikovaCacibit:23.10.2010 Seinäjoki, tuomari Hans Almgren, Ruotsi
11.6.2011 Riga, Latvia, tuomarina Kornelija Butrimova, Liettua
12.6.2011 Riga, Latvia, tuomarina Eli-Marie Klepp Norja
5.11.2011 Herning, Tanska, tuomarina Peter L. Jensen, Tanska
6.11.2011 Herning, Tanska, tuomarina Theo Leenen, BelgiaOm. Nea ja Päivi Lahtinen
MittelspitzC.I.B* FI CH EE CH LT CH SE CH RU CHDamirazin Super Nova30.7.2011 Ransäter, Ruotsi, tuomarina Eli-Marie Klepp, NorjaCacibit:30.7.2011 Ransäter KV, Ruotsi, tuomarina Eli-Marie Klepp, Norja
22.8.2010 Tallinna KV, tuomarina Gerard Jipping, The Netherlands
21.8.2010 Tallinna KV, tuomarina Blaz Kavcic, Slovenia
22.05.2010 Hamina KV, tuomarina Esa Ruotsalainen
10.12.2011 Pietari, Venäjä, tuomarina Anatoliy Zhuk, VenäjäOm. Inka ja Nea Lahtinen
MittelspitzFI MVA Abganitzin Diarmuid O´Duibhne4.9.2011 VantaaOm. Tanja Pekkola, Tuusula